Back to Edexcel Maths Foundation November 2017 Paper 3 Home
Q20: Answers – Paper 3 – November 2017
Q20: Answers – Paper 3 – November 2017
Helpful Links
Mark Scheme
Working
In London, 1 litre of petrol costs 108.9p
In New York, 1 US gallon of petrol costs $2.83
In which city is petrol better value for money, London or New York?
You must show your working.
In London, 1 litre of petrol costs 108.9p
In New York, 1 US gallon of petrol costs $2.83
- 1 US gallon = 3.785 litres
- £1 = $1.46
In which city is petrol better value for money, London or New York?
You must show your working.
Question
20)
In London, 1 litre of petrol costs 108.9p
In New York, 1 US gallon of petrol costs $2.83
In which city is petrol better value for money, London or New York?
You must show your working.
In London, 1 litre of petrol costs 108.9p
In New York, 1 US gallon of petrol costs $2.83
- 1 US gallon = 3.785 litres
- £1 = $1.46
In which city is petrol better value for money, London or New York?
You must show your working.
[3 marks]