Elevise
  • Home
  • GCSE Maths
  • GCSE Science
  • Membership
Back to OCR Maths Foundation November 2018 Paper 1 Home
​Q15: Question – Paper 1 – November 2018
​Helpful Links
Content:
  • Unit Pricing​
Quizzes:
  • Unit Pricing

Question
15) Tea bags of similar quality are sold in three different sized packs:
Picture
a) Which pack is the best value for money?
​Show how you decide.

......................... because ​......................................... ...................................................... ......................................... .......................................
[4 marks]​

​b) Explain why someone may buy a pack which is not the best value for money
[1 mark]​
Show answers
Home
GCSE Maths
GCSE Science
Membership
Tuition
United Kingdom
[email protected]
  • Home
  • GCSE Maths
  • GCSE Science
  • Membership