Back to OCR Maths Foundation June 2018 Paper 1 Home
Q11: Question – Paper 1 – June 2018
Q11: Question – Paper 1 – June 2018
Helpful Links
Question
11) Pippa owns a snack bar.
a) She uses 3/5 of a kilogram of spread each day.
Spread costs £3.20 for a 1 kilogram tub and £6.15 for a 2 kilogram tub.
Pippa buys enough spread to last for 14 days.
What is the lowest price Pippa can buy this spread for?
Show your working.
[4 marks]
b) In 2016, Pippa paid £1650 rent.
In 2017, the rent increased by 14%.
Calculate the amount of rent she paid in 2017.
[3 marks]